LANCELOT FITMINDatum narození: 26.4.2007

Černobílý, CEA, PRA neg., DKK 1/1 (úhlení 105/105), CEA DNA Normal po rodičích
Bonitační kód: 1/1 iimbapnsnna/K1Q1W2

Otec: ICH., Multi CH., A3CH Faust Foxy Fox
Matka: Derby Fitmin

Dosažená ocenění na výstavách: tuto disciplínu jsme se rozhodli ze svých aktivit zcela vypustit.

Dosažená ocenění a výsledky: ZVOP, A1, A2, A3


Lancelot coby půlroční štěňátko:
poměrně veliké, do tatínka zbývá už jen maličký kousek, povahy přívětivé k pejskům i k lidem. Lidi má rád a vítá je svým charakteristickým způsobem – skokem plavmo čumákem napřed přímo do oka, ty zvláště oblíbené človíčky stihne přitom ještě lehce kousnout do nosu :o). Lensík skvěle zapadl do naší smečky, Alfík jako přísný strejda dbá na jeho správnou výchovu a taťka Faustík (zcela podobně jako my) podlehl jeho zvláštnímu osobitému kouzlu a nechá si od něj líbit úplně a naprosto všechno. V poslední době se občas Faust chodí před malým nájezdníkem ke mně schovávat. Lensík je hodně hračkový pejsek, na procházkách pořád žmoulá v tlamce klacíčky, rád si hraje i sám a je velmi pracovitý a vytrvalý, stále něco dělá, spí jen opravdu málokdy. Nejraději ze všeho má agility a pasení kluků. Obojí ho uvádí do naprostého tranzu. Agility pochopil hned od prvního seznámení, je to skoro neuvěřitelné, jak okamžitě věděl o co go :o) a miluje vše co s agility souvisí. Zatím je ještě mladičký a má vše před sebou, tak mu držíme palce aby byl zdráv a aby se naučil vše, co by správná borderka měla umět.
Lancelot dospělý:
Lensík je pejsek povahy radostné a svobodomyslné, ničím se dlouho netrápí. Všechny si nás omotal kolem prstu svými roztomilými výrazy, nad kterými by se i kámen ustrnul. Typické jsou pro něj vleže zkřížené přední packy a neustálé slídění, kde by se našlo něco dobrého k snědku. Jídlo a mnohé, co se podle mého názoru za jídlo považovat vůbec nedá, má moc rád. Ještě raději má ale agility, což je jediné místo na světě, kde ponechá bez povšimnutí voňavou lahůdku a raději pokračuje s očima zářícíma nadšením k dalším překážkám. Lancelot je velmi zvláštní pes, je mimořádně přítulný, moc rád se tiskne k člověku a dlouhé minuty leží bez hnutí se slastným výrazem. Má v sobě ale i cosi ryze přírodního, svého a svobodného, co člověk nepochopí a nespoutá. Pokud by se tak stalo, ztratil by Lensík cennou část svého já, zkrátka už by to nebyl on, takže všichni útrpně a vlastně rádi snášíme jeho občasné výstřelky a úchylky.
Bonitace:
Lancelot byl bonitován ve svých dvou letech. Exteriérový rozhodčí usoudil, že je Lens poněkud úzkorozchodnější a to vepředu i vzadu. Tento názor sice nesdíleli všichni členové bonitační komise, nicméně Lancelot má tuto připomínku zanesenou v bonitačním kódu. Vzhledem k tomu, že jeho šíře těla a postavení končetin je výrazně shodná s mými staršími psy s čistými bonitačními kódy, vysvětluji si to tak, že v současné době jsou trendem borderky širší, které se v zastavení pěkně zeširoka rozkročí. Potvrzuje to mou domněnku, že exteriéroví rozhodčí (stejně jako u jiných plemen) si u border collií stále více cení mohutnější jedince. Doufám jen, že i v budoucnosti bude možné od sebe na první pohled podle stavby těla rozeznat border collii od australského ovčáka.
Lancelot není používán k chovu z těchto důvodů:
Jak jsem zjistila, v Lancelotově příbuzenstvu se vyskytuje epilepsie, proto není a nebude nabízen na krytí. Epilepsií onemocněl bratr jeho matky Derby - Dobi Fitmin. Kvůli epilepsii v potomstvu byl stažen z chovu i otec Derby, Sheltysam Sun Shade.Epilepsie je velmi vážné a neléčitelné dědičné onemocnění, které nechci šířit dál a riskovat tak, že se narodí nemocní pejsci. Navíc se u Lancelota, stejně jako jeho bratra Rejska, objevily potíže při překonávání překážek. V agilitním sportu má Lancelot velké problémy, nedokáže odhadnout místo odskoku a často se odráží o dva cvalové skoky dříve, než by měl, následkem čehož padá do překážek. Američané tento jev studují a dali mu název ETS - Take off Early Syndrom. Zatím se neví, co přesně ETS způsobuje, odhaduje se, že se jedná o nějakou poruchu prostorového vidění. Dle posledních výzkumů se ETS dědí, tento fakt sám o sobě považuji za dostačně závažný důvod pro to, aby Lancelot nikdy nebyl používán v chovu. Americká trenérka Linda Maclenburg napsala o ETS dva články, které publikovala v nejprestižnějším světovém agilitním časopise Clean Run.
http://www.awesomepaws.us/wp-content/uploads/2010/01/EarlyTakeoffSyndrome.pdf

http://www.awesomepaws.us/wp-content/uploads/2011/12/BreedingConcernsFinal.pdf

Video s Lancelotovými problémy na překážkách:


Lancelotova stránka v Plemenné knize borderčího klubu

Lensíkův rodokmen:

Fotoalbum
Lancelot v obrazech